Diagnostyka i leczenie zatok przynosowych w kontekście procedur stomatologicznych

Dr n. med. Michał Michalik Dr n. med. Michał Michalik 25 lutego 2017, sobota 15:30 – 16:40

Leczenie implantologiczne jest silnie skorelowane z funkcjonowaniem zatok szczękowych i ma na niego duży wpływ. Zabiegi takie, jak sinus lift, wykonywane przez implantologów, niosą ryzyko powikłań w obszarze zatok w trakcie zabiegu, jak i po nim. Dlatego istotne jest, aby zidentyfikować ewentualne konsekwencje ENT i przeprowadzić leczenie nieprzewidzianych powikłań.

Większość nowoczesnych technik leczenia zatok obejmuje endoskopową operację zatok, mniej inwazyjną technikę MIST lub tzw. cewnikowanie endoskopowe zatok (CEZ), (ang. Balloon Sinuplasty). Każdy rodzaj zabiegu endoskopowego wykonywany jest za pomocą Hydrodebrider Endoscopic Irrigation System, co daje możliwość płukania zatok z wykorzystaniem specjalnych końcówek. Pozwala to dokładnie oczyścić zatoki z biofilmu oraz podanie leków przyspieszających proces gojenia, leków przeciwzapalnych, antybiotyków lub kortykosterydów.

Słowa kluczowe: Zapalenie zatok, Implantacja, Simus lift, FESS, cewnikowanie endoskopowe zatok (CEZ), endoskopowe płukanie zatok systemem Hydrodebrider